Dezvoltarea infrastructurii educaționale rămâne o prioritate pentru conducerea raionului Orhei!
Astăzi, 24 iulie 2024, Președintele Raionului Orhei, Vasile Adașan, a efectuat o vizită de lucru la Gimnaziul din satul Furceni, comuna Ivancea.
Astăzi, 24 iulie 2024, Președintele Raionului Orhei, Vasile Adașan, a efectuat o vizită de lucru la Gimnaziul din satul Furceni, comuna Ivancea.
Astăzi, 18 iulie curent, primarii satelor și comunelor din raza raionului Orhei, alături de Secretarii Consiliilor locale, Consilierii locali, împreună cu o parte din specialiștii Consiliului Raional Orhei, au participat la un seminar de instruire organizat de către Institutul de Administrație Publică din cadrul Universității de Stat din Moldova.
Astăzi, 16 iulie, cu ocazia aniversării zilei de naștere, avem un deosebit prilej de a transmite cele mai sincere felicitări și urări de bine, domnului Vasile Adașan - Președintele Raionului Orhei.
La data de 14 iulie curent, în satul Lucașeuca, comuna Seliște, s-a desfășurat cea de-a treia ediție a festivalului „Ștefan cel Mare și Sfânt — domnitorul Moldovei, ocrotitor al creștinității!".
Astăzi, 12 iulie 2024, în ziua când îi sărbătorim pe Sfinții Apostoli Petru şi Pavel, în satul Vatici din raionul Orhei, s-a desfășurat prima ediție a festivalului "Uniți prin Tradiție". Evenimentul face parte din șirul de activități dedicate zilei satelor Vatici, Tabăra și Curchi, care fac parte din comuna Vatici.
Președintele Raionului Orhei, Vasile Adașan, a vizitat recent Tabăra de Odihnă pentru Copii "Miorița" din satul Ivancea. Scopul vizitei a fost de a se documenta cu privire la condițiile de cazare și desfășurare a activităților pentru copiii care își petrec vacanța în această tabără.
6 iulie – Ziua comemorării victimelor celui de-al doilea val al deportărilor staliniste. Cea mai neagră filă din istoria neamului nostru, 06 iulie 1949, a întrat în istoria Republicii Moldova ca zi de comemorare a victimelor deportărilor în masă.